Skip to content

Këshilla Mjeksore 3 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

keshilla3

Vajzes I eshte care buza anash qe prej nje muaji. I bera analiza gjaku, nuk ka anemi.  Ç’fare ti perdor?

Eva ka mundesi qe carja anesh buzes te jete per arsye te mykut apo mungeses se vitaminave, ne cdo rast linja e pare e trajtimit eshte perdorimi i nje krem antimyk si trajtim apo ruajtje  qe te mos mbiinfektohet lekura. 3 here ne dite 21 dite. Korrekt do ishte te bente nje konsulte me specialist dermatolog.

A eshte e vertete qe rrjebulla ne gjuhen popullore nuk duhet te mbyllet fare?

Rrjebulla ne gjuhen popullore eshte eczema ne gjuhen mjeksore. Eshte semundje kronike, mbahet nen kontroll por nuk sherohet. Sigurisht qe mbyllet por jo gjithmone eshte e lehte.

Une si rezultat I shtimit ne peshe djersij shume e ne zonen intime cfare solucioni mund te perdor?

 Kremrat nuk do ju ndihmojne , biles mundet t ju irritojne. Konsultohuni me specialistin dermatology te mbi specializuar ne estetike t ju shpjegoje per trajtimin e djerses me injektime Botoks.

Qka me perdor per lekure super te thate?

 Per lekuren super te thate duhen perdorur kremra te yndyrshem. Ju lutem hyni ne websitin tim rudinathanasi.com tek kapitulli “Cfare lekure kam? Do gjeni disa menyra perkujdesjeje ne kushtet e shtepise.

Cili eshte kremi me I mire kundradjell dhe per heqjen e njollave?

 Jeta kremi kunder djellit te mbron te most e shfaqen njollat kafe kur perdoret sic duhet. Dhe vertet qe per 28 dite nese perdoret korrekt mundet te kete nje rezultat te dukshem ne njollat kafe siperfaqsore, por per ti trajtuar jane disa kremra specific te cilat merren nen rekomandimin e specialistit dermatolog dhe nje apo disa seaca piling.

Kremi mbronjtes ne rastin e njollave kafe duhet te jete spf 50 dhe krem puder ( me mbrojte edhe fizike jo vetem kimike) ju lutem shikoni ne instagramin tim video per kremin e djellit me mbulim edhe fizik , po ashtu edhe menyren e aplikimit korrekt te tije.

Kam provuar shume kremra me spf por s me funksionon asnje , me behen shume njolla ne fytyre .

Njollat kafe njehere te shfaqura kane tendence te qendrojne deri ne 8-10 vjet. Drejtohuni specialistit dermatolog t ju rekomadoje kremra trajtues te njollave, mbase te beni disa seanca piling te mesem te thelle dhe ndryshoni kremrat mbrojtes spf 50 crem puder cdo 30 dite

Related News