Skip to content

Këshilla Mjeksore 4 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

keshilla4

Mungesa e ciles vitamin krijon njolla dielli dhe si te mirembahet lekura e thate ?

Asnjera nga mungesat e Vitaminave ne vecanti nuk shkakton direkt njolla djelli. Por Betakarroteni ndihmon ne nje mbrojtje me te mire te lekures nga rezet e demshme te djellit. Mangesia e  D3 po ashtu. D3 qyhet edhe Key Master Vitamin , eshte nje derivate I vit D dhe organizon dhe konrollon clirimin dhe funksionimin e te gjitha vitaminave te tjera , komunikimin midis qelizave dhe shume funksjone magistrale ne trup.

Per mirembajtjen e lekures se thate rekomandohen crem spf 50 cdo 80 min gjate gjithe vitit. Kremra te yndyrshem ne darke dhe volumetric. Per perkujdesjen ne shtepi te lekures se thate ju ftojme te hyni ne websitin tim rudinathanasi.com ne kategorin Cfare lekure kam 

Ku do gjeni nje program me disa hapa per perkujdesjen ne shtepi dhe disa maska qe pergatiten ne kushtet e shtepise.

 

Pas depilimit (dyll/big) gjithmone me krijohen pucra. Cfare kremi mund te perdor ?

Pucrat pas depilimit quhen papulla perifolikulare dhe jane normale te shfaqen. Nuk rekomandohet krem por solucion antiseptic. Korrekt eshte t ju a rekomandoje dermatologu.

 

Prsh kom lekure te yndyrshme me akne nen lekure kom perdor krema sen ska pas efekt qa me perdor ?

Akneja jote minimalisht eshte akne nodulare ( sipas pershkrimit) por mundet te jete dhe konglobate. Keto jane akne te renda edhe nese tani nuk je ne faze shperthimi. Te duhet patjeter te te ndjeki nje dermatology I specializuar. Nuk ka krem qe mundet te sheroj aknen . ka solucione apo trajtime qe e mbajne nen kontroll. Trajtimi minimal eshte nga 8- 36 muaj. Nen rekomandimin dhe ndjekjen e dermatologut. Ju nevojiten disa seanca piling I mesem I thelle dhe me ssiguri edhe antibiotic apo derivate tretinoini nga goja per kohe te gjate.  E trajtuar vete mundeni vec ta perkeqesoni. Megjithate nese doni zgjidhje te perkoheshme perdorni solution lares per fytyre me akne . asnje krem. Dhe ne websitin tim rudinathanasi.com  ne kategorin Cfare lekure kam? Do gjeni disa maska qe behen ne shtepi.

 

Ne vendin e njejte ne mjekkerr me del nje akne qdo dy-tri jave me dhimbje. Cka duhet te bej ?

Beni nje konsulte tek dermatologu.  Jeni me fat qe ju del rralle, ndaj filloni te perkujdeseni qe tani. Akneja eshte nje patologji serioze qe po behet cdo dite me e veshtire per tu kontrolluar dhe me rezistente ndaj trajtimit profesionit.

 

Pytja ime eshte se qfar sygjeroni per fytyr pasi qe me kuqet shum kur dal e kur vrapoj ?

Uje termal, 25 cm larg si ves.

 

Pershendetje dr Thanasi. Pse kur vendos krem hidratues skuqem ? Jo vetem ne diell por dhe Brenda.

S e nuk eshte kremi I pershtatshem per ju. Konsultohuni me nje dermatolog

 

Pershendetje si mund ti menjanoj aknet ner likur te fetures dhe I kam poret e hapura faleminderit !

 

Akneja eshte nje patologji serioze qe po behet cdo dite me e veshtire per tu kontrolluar dhe me rezistente ndaj trajtimit profesionit. Ju duhet ndihma e mjekut dermatolog. I cili e njeh lekuren dhe aknen shume mire dhe di ne cdo moment se cfare duhet te beni. Per me shume informacion ju ftojme te vizitoni websitin rudinathanasi.com kategoria akne. Keni informacion te shumte si nje veshtrim I pergjithshem I aknese dhe menyrat e trajtimit te aknese dhenjave te aknes dhe poreve.

 

Pershendetje, vajzes 20 muaj I eshte rrjepur lekura perreth dy gishtave te medhenj te kembes dhe thonjve te kembes.

Nuk e di nese eshte dicka qe kerkon vizite dhe mjekikme apo do I kaloje.

Mundet te jete ekzem ose myk ose te duja. Duhet ta vizitoje specialist dermatology.

 

 Pershendetje dr. Rudina!! Vellai im ka vija ngjyre lejla (strija) ne disa pjese te trupi. Ai eshte 15 vjec 

 

Sic e tregoni ju, ka mundesi te jene stri apo stretchmarks vijne si rezultat I rritjes se menjehereshme apo clirimit te nje sasie te konsiderueshme acth apo kortizoni ne trup. Po ashtu dhe jatrogjene nese vellai ka marre kortizon apo derivate te tije. Korrekt eshte te konsultoheni me specialist dermatology dhe specialist mjek estetik.  Pas 6 muajsh ato fillojne dhe zbehen ne ngjyre dhe lene shenja te bardha. Ju ftojme te vizitoni websitin tone rudinathanasi.com  kategoria strechtmarks

Related News