Këshilla Mjeksore 6 Trupi Dhe Shendeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

Pershëndetje Doja ta pyesja doktoreshen per disa pika te bardha te vogla qe me shfaqen ne lekur kte periudhen e veres dhe largohen pakez gjat dimrit por jo plotesisht Me kan pastaj myk lekure, disa psoriasis (por mjekimi qe me dhan x kte te shfaqen me te larte)  gabuar sepse mi beri me keq) dmth vetem kur jam trajtuar per myk lekure Drejt me jan larguar.  Por gjat veres ikam serisht Nuk e di nese mund te me ndihmoj Faleminderit

Pikat e bardha jane ne lekure, mbi apo nen lekure? Sic e tregoni ju mundet te jene nga akne komedomjane e mbyllur, ne ekzematide apo pityriasis versicolor. S perjashtohet edhe nje kombinim I tyre. Nese ai qe ju jep me shume rezultat eshte trajtimi kunder myk edhe kjo e varet nese trajtimi ka qene me solution apo krem? Nese ka qene me krem atehere mundet te keni rezultat jo vetem nese eshte  PV por edhe ne ekzematide apo psoriasis pjeserisht.  Duhet te drejtoheni tek nje dermatolog per nje djagnoze dhe trajtim te sakte. Pikat e bardha munden te jene me dhjetra djagnoza.

Pershendetje !!  Kohet e fundit me kane dale disa njolla te bardha ne fytyre.  Humbje e pigmentit.  Ca te perdor ??

Nese jeni djagnostikuar me hipopigmentim duhet te di nese eshte post trauma, post medicamentos apo vitiligo. Trajtimi eshte I ndryshem ne secilin rast. Njehere keni nevoje per nje djagnoze te sakte nga doktori specialist dermatology.

Persh maskat ne kushte shtepie dhe ato te gatshme sa ndihmojn ne rigjenerimin e fytyres apo mirmbajtjen e saj

Nese jeni duke perdorur masken e duhur per ju ne momentin e duhur per lekuren tuaj, atehere ju ndihmon ne mirembjatje. Por pritshmerite duhet ti keni realiste. Eshte nje mission shume I veshtire qe ta mbash lekuren ne nivelin qe eshte, Sa per te rigjeneruar … ky eshte mission I pamundur per cdo mask momentalisht, ne kushtet e shtepise apo jo.

Këshilla Mjeksore 5 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

Aknet hormonale adulte me cfar kurohen? A mund te mos perdorim izotretinoine ?

Fluktacionet hormonale jane nje nga faktoret triger apo ngacmues me te fuqishem te aknes por akneja eshte semundje inflamatore  lekure, me shume faktore te tjere triger dhe gjithmone e shoqeruar me crregullim keratinizimi. . Tretinoini eshte nje nga linjat e trajtimit I cili per ata qe e suportojne mire fizikisht, ul koston e trajtimit , kohen dhe rrit kohezgjatjen e rezultatetve te perfituara. Por sigurisht qe mundet te mos e perdoresh tretioninin. Linja e pare e trajtimit eshte piling I mesem I thelle. Disa seanca konsekutive dhe ne ata qe s duan te perdorin tretinoinin , mund te jepet antibiotic per kohe te gjate ose thjesht e mirembajne me piling te mesem te thelle.

 

Si mund ti trajtoj nishanet ne fytyr, heqjen e tyre dhe yndyren

Nishat nuk I trajton pacienti. Duhet te te shikoj specialist dermatology dhe nese eshte e nevojshme edhe ti heqi dermatologu kirurg.

Yndyra e fytyres po perseri mbahet nen kontroll nga rekomandimet e vazhdueshme te specialistit dermatolog. Fytyra eshte nje organ I gjalle dhe ndryshon cdo dite. Influencohet cdo dite nga ambjenti por edhe gjendja emocionale . nese deshiron ta besh vete kete pune do jete pak e veshtire dhe munded te perkeqesosh situaten. Vete mundet te perdoresh nje lares per fytyrat me yndyre qe ndryshohet cdo 45 dite po ashtu mundet te hyni ne faqen time zyrtare rudinathanasi.com ne kategorin  Cfare lloje lekure kam? Tek fytyrat e yndyrshme do te gjeni nje program me disa hapa se sit e kujdeseni per lekuren ne kushtet e shtepise , po ashtu edhe maska ne kushtet e shtepise.

 

Miredita doktoreshe kam probleme me disa skuqje ne fytyre dhe gjoks dhe me eshte shpreh alopecia area.

Ju nevojitet konsulta dhe djagnoza nga specialist dermatolog. Alopecia njehere e shfaqur ka nevoje per investigim serioze per te pare shkaqet perse eshte shfaqur dhe ne baze te shkakut pershtatet trajtimi. I cili konsiston ne solution, kremra dhe seanca mezoterapie, po ashtu edhe disa multivitamina nga goja. Trajtimi zgjat nga 3 – deri ne 18 muaj. Mbarevajtje dhe kujdes do kesh gjithe jeten

 

Cfar shampoo mund te perdor? Me bien floket shum pas shtatzanise

Ranja e flokeve 6-7 muaj mbas shtatzanise eshte normale. Nuk ka shampoo qe ndalon renijen e flokeve. Ju nevojitet consult djagnoze dhe trajtim tek mjeku specialist dermatolog. Nga 3-18 muaj dhe kujdes e mbarevajtje gjithe jeten

 

Kam pjesen e lekures te duarve siper te thara dhe te kuqe..cfare kremi mund te perdor? I laj shpesh

Keni ekzem. Pas larjes ne lekure ende te pathare vendosni gjalp kokosi, gjalp karate apo Vaseline. Keni nevoje per ndihmen e doktorit specialist dermatology sepse eczema eshte kronike, kontrollohet por nuk sherohet.

 

Qfare kreme me perdor per pucrat qe dalin? Lekura e thate

Nese keni pucra dhe lekure te thate , me shume mundesi keni akne dhe keratoze folikulare. Rekomandimi me I mire per ju eshte piling I mesem I thelle, disa seanca konsekutive tek nje dermatology specialist me experience.

 

Per lekuren e rosacea, ka mungese informacioni, shume njerez e vuajne, nder to dhe un

Ju lutem hyni ne websitin tim rudinathanasi.com ne kategorin akne dhe rozacee qe gjeni shume artikuj nga me te thjeshtet deri tek ato profesionist , rezantime ne kongrese nderkombetare dhe publikime ne revista nderkombetare. Po ashtu keni dhe video ne youtubin tim dr Rudina Thanasi

 

25 vjece ende kam pucra ne fytyre cili esht shkaku.

Quhet akne tardive dhe fillon te shpertheje mbas moshes 26-27 . jane akne rezistente ju duhet mbarvajtje dhe ndjeke e vazhdueshme tek nje doctor  dermatolog specialist

 

Pershendetje, kam pika te bardha rreth syve, I kam hequr me age po perseri dalin, cfare mund te bej ju lt

Mundet te jene mili . eshte predispozite gjenetike. Duhet ti hiqni sa here shfaen. Po ashtu mbani nen kontroll kolesterolin dhe yndyren ne ushqime

 

Pershendetje, doja te perfitoja nga rasti per tju pyetur rreth kurimit te kapilareve venoz si rrjet

Laser vascular jo invaziv , ju mjaftojn 2 ose 3 seanca

 

Pershendetje cfare trajtimi ka per tipin “luleshtrydhe”te lekures te krahet gjunjet dhe pucrrat ne kurriz

Quhet keratoze folikulare dhe shoqerohet shpesh me aknen konglobate. Jane patologji kronike familjare te dyja te cilat veshtiresojne trajtimin e njera tjetres. Patjeter ju duhet doctor specialist dermatology. Vete mundet vetem ta perkeqesoni.

 

Cfare keshilloni per dendesimin e flokeve ?

Qofte vete ne shtepi qofte ne kinike, flm

E rekomanduar ne klinik. Ne lindim me nje sasi flokesh. Mundemi vetem ta mirembajme apo te optimalizojme cilesine e atyre qe kemi. Trajtimet e rekomanduara me efikasitet jane mezoterapi , mezolife , koktejle individuale per cdo pacient. Ju ftojme ne kliniken tone apo drejtohuni tek nje specialist dermatolog I zgjedhjes tuaj

 

Per sa kohe maksimimi mund te perdoret hidrokortizoni ne fytyre per efek antiinflamator?

3 dite  nje shtrese trasparente. Ne raste shume te renda vetem kur eshte e rekomanduar nga doktori dermatolog, deri ne 2 jave. Ndryshe efektet sekondare mundet te jene nga akne kortizonike, atrofi e lekures  deri ne Red skin sindrom.

 

Prej nje viti kam renie difuze te flokeve, bera te gjitha analizat, me dolen mire por renia ende

Kushdo qe eshte shkaku I renijes se flokeve , nga ai shendetesor, post medikamentos, emocional apo imun, mekanizmi eshte autoimin ndaj te duhet ndihma e specialistit dermatolog. Po ashtu disa analiza te herepas hereshme  ( nje here ne vit apo ne 18 muaj per shkaqet e mesiperme) renija e flokeve njehere e filluar kerkon trajtim 18 muaj minimum te vazhdueshem dhe mirembajtje gjithe jeten.

Këshilla Mjeksore 4 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

Mungesa e ciles vitamin krijon njolla dielli dhe si te mirembahet lekura e thate ?

Asnjera nga mungesat e Vitaminave ne vecanti nuk shkakton direkt njolla djelli. Por Betakarroteni ndihmon ne nje mbrojtje me te mire te lekures nga rezet e demshme te djellit. Mangesia e  D3 po ashtu. D3 qyhet edhe Key Master Vitamin , eshte nje derivate I vit D dhe organizon dhe konrollon clirimin dhe funksionimin e te gjitha vitaminave te tjera , komunikimin midis qelizave dhe shume funksjone magistrale ne trup.

Per mirembajtjen e lekures se thate rekomandohen crem spf 50 cdo 80 min gjate gjithe vitit. Kremra te yndyrshem ne darke dhe volumetric. Per perkujdesjen ne shtepi te lekures se thate ju ftojme te hyni ne websitin tim rudinathanasi.com ne kategorin Cfare lekure kam 

Ku do gjeni nje program me disa hapa per perkujdesjen ne shtepi dhe disa maska qe pergatiten ne kushtet e shtepise.

 

Pas depilimit (dyll/big) gjithmone me krijohen pucra. Cfare kremi mund te perdor ?

Pucrat pas depilimit quhen papulla perifolikulare dhe jane normale te shfaqen. Nuk rekomandohet krem por solucion antiseptic. Korrekt eshte t ju a rekomandoje dermatologu.

 

Prsh kom lekure te yndyrshme me akne nen lekure kom perdor krema sen ska pas efekt qa me perdor ?

Akneja jote minimalisht eshte akne nodulare ( sipas pershkrimit) por mundet te jete dhe konglobate. Keto jane akne te renda edhe nese tani nuk je ne faze shperthimi. Te duhet patjeter te te ndjeki nje dermatology I specializuar. Nuk ka krem qe mundet te sheroj aknen . ka solucione apo trajtime qe e mbajne nen kontroll. Trajtimi minimal eshte nga 8- 36 muaj. Nen rekomandimin dhe ndjekjen e dermatologut. Ju nevojiten disa seanca piling I mesem I thelle dhe me ssiguri edhe antibiotic apo derivate tretinoini nga goja per kohe te gjate.  E trajtuar vete mundeni vec ta perkeqesoni. Megjithate nese doni zgjidhje te perkoheshme perdorni solution lares per fytyre me akne . asnje krem. Dhe ne websitin tim rudinathanasi.com  ne kategorin Cfare lekure kam? Do gjeni disa maska qe behen ne shtepi.

 

Ne vendin e njejte ne mjekkerr me del nje akne qdo dy-tri jave me dhimbje. Cka duhet te bej ?

Beni nje konsulte tek dermatologu.  Jeni me fat qe ju del rralle, ndaj filloni te perkujdeseni qe tani. Akneja eshte nje patologji serioze qe po behet cdo dite me e veshtire per tu kontrolluar dhe me rezistente ndaj trajtimit profesionit.

 

Pytja ime eshte se qfar sygjeroni per fytyr pasi qe me kuqet shum kur dal e kur vrapoj ?

Uje termal, 25 cm larg si ves.

 

Pershendetje dr Thanasi. Pse kur vendos krem hidratues skuqem ? Jo vetem ne diell por dhe Brenda.

S e nuk eshte kremi I pershtatshem per ju. Konsultohuni me nje dermatolog

 

Pershendetje si mund ti menjanoj aknet ner likur te fetures dhe I kam poret e hapura faleminderit !

 

Akneja eshte nje patologji serioze qe po behet cdo dite me e veshtire per tu kontrolluar dhe me rezistente ndaj trajtimit profesionit. Ju duhet ndihma e mjekut dermatolog. I cili e njeh lekuren dhe aknen shume mire dhe di ne cdo moment se cfare duhet te beni. Per me shume informacion ju ftojme te vizitoni websitin rudinathanasi.com kategoria akne. Keni informacion te shumte si nje veshtrim I pergjithshem I aknese dhe menyrat e trajtimit te aknese dhenjave te aknes dhe poreve.

 

Pershendetje, vajzes 20 muaj I eshte rrjepur lekura perreth dy gishtave te medhenj te kembes dhe thonjve te kembes.

Nuk e di nese eshte dicka qe kerkon vizite dhe mjekikme apo do I kaloje.

Mundet te jete ekzem ose myk ose te duja. Duhet ta vizitoje specialist dermatology.

 

 Pershendetje dr. Rudina!! Vellai im ka vija ngjyre lejla (strija) ne disa pjese te trupi. Ai eshte 15 vjec 

 

Sic e tregoni ju, ka mundesi te jene stri apo stretchmarks vijne si rezultat I rritjes se menjehereshme apo clirimit te nje sasie te konsiderueshme acth apo kortizoni ne trup. Po ashtu dhe jatrogjene nese vellai ka marre kortizon apo derivate te tije. Korrekt eshte te konsultoheni me specialist dermatology dhe specialist mjek estetik.  Pas 6 muajsh ato fillojne dhe zbehen ne ngjyre dhe lene shenja te bardha. Ju ftojme te vizitoni websitin tone rudinathanasi.com  kategoria strechtmarks

Këshilla Mjeksore 2 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasin

Kam vetem akne ne nje zone afer gojes ne faqen e djathte te fytyres pothuajse gjithmone qe 3 vite dhe nuk hiqen.

Flutura akneja edhe ajo me e thjeshta eshte kronike familjare. Fatmiresisht ne rastin tend , si duket nuk e ke ngacmuar, dhe nuk te eshte perhapur neper fytyre. Akneja eshte me pulse, ndodnjehere eshte mire pa arsye dhe ndonjehere eshte e acaruar edhe kur nen trajtim. Do te te rekomandoja ti drejtohesh nje dermatologu q eke besim dhe ta trajtosh se bashku me te

Prsh, cfare kremi te perdor per rosacea duket sikur cdo gje me acaron fytyren.

 Personalisht nuk rekomandoje te perdoren kremra ne fytyrat me cfaredolloj akneje, pervec kremit mbrojtes nga djelli , I cili vendoset me tamponim si veshje mbrojtese per fytyren, sidomos ne rastin e aknese rozacee. Nese ndjen nevojen per hidratim , perdor nje uje termal apo hydrosol disa here ne dite. Ju lutem shikoni ne faqen time te instagramit, jane disa video te shkurta se si vendoset uji termal dhe mbrojtesi I djellit.Po ashtu te lutem drejtoju nje mjeku specialist dermatolog

Si te kemi nje fytyre te paster dhe pa pucrra

 Armela,  Lekura eshte organ I gjalle, shume I ndjeshem dhe I ndikuar nga cdo rrethane ambjenti apo situate emocionale, ndaj per nje lekure perfekte te duhet ndihma e nje specialist qe ja nje gjuhen lekures dhe ta transmeton informacionin e duhur ty

Menyra me e mire per te patur nje fytyre te paster dhe pa pucra eshte te zgjedhesh nje dermatolog qe te pelqen dhe ke besim. Pasi zgjodhe dermatologun tend   shko tek ajo/  ai cdo 30 apo 45 dite per konsulte , te te rekomandoje kujdesin e duhur per fytyren tende necdo situate.

 Prsh jam 33 vj ka rrudha perrth syve dhe ne ball qfar te perdor a mund te eliminohen me krema

 Arjeta rrudhat rreth syve dhe ne ball quhen rrudhat e mimikes. Linja e pare e trajtimit eshte injektimi me botulinium toksine apo Botoks ne gjuhen e perditshme.

Nuk ka krem qe I trajton. Ka disa kremra shume me te shtrenjte se sa vete Botoxi te cilat ti qetesojne per rreth 90 min por rishfaen perseri.

Me perdorimin e sakte te  kremit mbrojtes nga djelli mund ti ndalosh theksimin por jo eliminimin.

Procedura te tjera ndihmuese do ishin mezoterapi fytyre per rrudha, mezolife, injektime me acid hialuronik, peeling I mesem I thelle. Krem me tretinoin , I cili perdoret perseri nen rekomandimin e specialistit dermatolog.

 Kam lekuree sh sensitive dhe nuk perdor thuajse asnje product.. sdi cte perdor

Aleksa per lekuren shume te ndjeshme do rekomandoja perdorimin e ujit termal apo hydrosol lulesh ( hyr ne instagramin tim dhe shiko disa video te shkurtra se si perdoret)  dhe mbrojtes nga djelli per fytyra atopike. Po ashtu lresit e fytyres duhet te jene lares pa shplarje per fytyra atopike.  Me e mira eshte te rekomandohesh me nje specialist dermatolog cdo 45 dite.

Pershendetje kam njolla te kafta ne lekure dhe me jan shperndare ne gjithe trupin.

Aleksa njollat kafe ne lekure qe te jane shperndare ne te gjithe trupin, ne princip duhet te jene Pitiriasis Versikolor, megjithate te nevojitet nje djagnistikim I duhur nga specialisti dermatolog. Ne cdo rast zgjidhen, vetem nese eshte ndonje hiperpigmentim sekondare I ndonje semundjeje micelagjenose. Te lutem drejtohu specialistit dermatolog.

Këshilla Mjeksore 1 Trupi Dhe Shëndeti Pyet Dr. Rudina Thanasi

Pershendetje Dr. Jam 29 vjec , ne zonen e syve sapo kan filluar rrudhat e para , cfare me rekomandoni?

linja e pare e trajtimit per rrudhat e mimikes jane injektimet me botulinium toksin apo rendom e njohur si Botox ( botoks)
Nese rrudhat jane te lehta atehere ju rekomadohet piling i mesem i thelle
Nese rrudhat jane per shkak te predispozites se lekures se thare ju rekomandohet injektim me acid hialuronik filler apo volumetrik.
Nese ju ka humbur elasticiteti i lekures rekomandohet mezoterapi apo mezolife.
Per nje rezultat me te mire dhe te qendryeshem ne kohe mundet te beni edhe nje trajtim te kombinuar.
Drejtohuni nje dermatologu  estetik t ju jap rekomandimin ekzakt per rastin tuaj.
 

Gjate ekspozimit ne djell “ftyra me behet me pulla dhe e kam te ndjeshme, Cfare te perdor.

Nga pershkrimi juaj duket se keni dermatite atopike dhe hipersensibilitet ndaj djellit ( ndjeshmeri te larte)
Duhet te evitoni oret e ekspoximit maximal 11 a.m – 6.p.m
30 min  perpara se te ekspozoheni ne djell duhet te vendosni mbrojtes nga djelli spf 50 per lekura te ndjeshme dhe ta rifreskoni cdo 80 min
ka mundesi t ju nevojitet edhe nje antialergjik .
Megjithate me e mira dhe me e duhura per ju,  eshte t ju shikoje nje dermatolog nga afer. Djagnostikimi i lekures behet me te pare dhe me te prekur nga dermatologu.
 
 

A sherohet ekzema? Dhe a ekziston ilac te hiqen njollat kafe nga trupi

Ekzema eshte nje patologji kronike familjare qe shfaqet here pas here dhe rralle here qendron konstante.  Eshte patologji multifaktriciale dhe  si e tille, sherohet episodi qe keni aktualisht por jo predispozita. Mundet te mbahet mire nen kontroll me ndihmen e nje specialisti dermatolog
 
Njollat kafe te kurrizit ne rastin me te zakonshem jane Pitiriasisi Versikolor. Jane nje alge e cila jeton ne trupin tone dhe shfaqet kur na ndryshon ph i lekures. Jane benigne, pra nuk jane te rezikshme por jane tregues qe trupi juaj ka qene nen nje ndryshim.   Ne  rastin e mesiperm , po hiqen. por edhe mbas trajtimit ndryshimi i ngjyres ekziston edhe per rreth nje viti. Edhe pse te trajtuara plotesisht mund te rishfaqen pas disa kohesh perseri kur ju ndryshon ph i trupit. Trajtimi behet me shampo, kremra dhe solutione antimikotike.
 

Kam pucrra te vogla kur koha eshte e nxehte ose periudhe stresi . me se ta trajtoj lekuren

Mundet te jete sudam, alergji nga djelli apo pucra apo nje kombinim i tyre.
Nese eshte ne vetem nje formeprobabiliteti me i larte jane te jene  jane pucrra.
Pucrat apo akneja jane nje patologji kronike familjare me shume faktore triger apo nxites, gjithmone e shoqeruar me nje crregullim keratinizimi ( lekura e vjeter nuk bie por qendron si tap persiper dhe bllokon duktet) Faktoret kryesor nxites jane flukset hormonale dhe stresi neuro psiqik sic ju vete keni vene re.  Trajtimi eshte i gjate nga 8 muaj ( ne rastet me te lehta deri ne 3 vjet apo gjithe jeten ne rastet e renda dhe duhet bere i vazhdueshem pa nderprerje.
Ju duhet patjeter konsulta e vazhdueshme e nje dermatologu.
 Nderkohe vete ne shtepi do perdorni nje lares per fytyre me akne 2 here ne dite, i cili duhet nderruarr cdo 45 dite.
 Solutione me metronidazol, eritromicine apo benzoat 1 here apo 2 here ne dite  21 dite, krem me tretinoin ( te rekomaduara nga dermatologu) dhe shume efikase jane disa seanca pilingu kimik tek dermatologu qe zgjidhni ju.
 Per raste me te veshtira rekomandohet edhe trajtim sistemik nen kontrollin e specialistit si  antibiotik  te ndryshem apo  derivate tretinoini nga goja.
 

Pershendetje doja te pyesja ne lidhje me ato aknet qe ngelen shenje si grop si ti trajtojm?

Shenja kryesisht le akneja konglobate apo akneja e rende. Pasi jeni siguruar qe e keni nen kontroll trajtimin e aknese fillon trajtimi i shenjave. Trajtimi i shenjave ka si linje te pare trajtimi ka  Peeling te mesem te thelle disa seanca.
dhe trajtime komplementare jane ,  kremra me tretinoin lokal, injektime me acid hialuronik filler, injektime me acid hialuronik volumetri, lasser, mezoterapi, mezolife
Ka doktore qe rekomandojne dermabrazion apo dermopen, keto nuk jane te rekomanduara nga une personalisht.

Ne fund te shpines kam disa si shenja ( njolla pulla) me te erreta se lekura ( qe kur kam qen i vogel)

Skerdi duhet t’ju shikoj nje specialist dermatolog. Ato njollat apo pullat munden te jene dhjetra djagnoza te ndryshme. duhet ti shpjegosh rastin tend doktorit dermatolog.

Fytyra pas trajtimit me botulinum toxin dhe acid hialuronic

efektet negative të botox

Si ndryshon fytyra në pamje ballore pas trajtimit të qafës me botulinum toxin dhe acid hialuronic? Ndryshimi është shumë i dukshëm, por dhe po aq natyral. Pacienti ndihet komod, konfident dhe po i njëjti. Nuk kupton asgjë cfarë ka ndryshuar, thjesht ndihet më mirë kur shikon veten ne pasqyrë. Ndryshimi i vërtetë vihet re vetem në poza.

Trajtimi PRP Plasma Lift Gel ( Vampir)

Platelet Rich Plasma (Plasma e pasur në plachete)
Cfarë është
si funksionon. Si përfitohet? Përfitimet, përdorimi klinike.

Çfarë është

Përdorimi I plaketave të përqëndruara (në anglisht, Platelet Rich Plasma apo acronimi „PRP”) përfaqson nje abordim të ri në mjeksinë rigjeneruese. Por cfarë kuptojme me përqendrim plaketa, si ndodh veprimi dhe në fund , si përfitohet.
Për t’ju përgjigjur këtyre pyetjeve, së pari duhet të njohim komponentin themelor prej ku rrjedhon PRP ; gjakun. Në përgjithësi, gjaku formohet nga pjese materie korpuskulare me qeliza të specializuara ; qelizat e kuqe ( eritrocitet), qelizat e bardha ( limfocitet), trombocitet dhe prej nje pjese lengeshme e cila quhet plasmë.

Plazma është një lëng viskoz , me ngjyrë te verdhë të lehtë, e cila përbëhet nga nga nje solucion ujor elektrolitësh, vitaminash dhe proteinash. Ndër përbërësit e gjakut që na interesojne jane trombocitet. Trombocitet kane karakteristika biologjike unike, të ilustruara në vazhdimësi. .

Si Funksionon.

Nëpërmjet një procesi te quajtur degranulim, trobocitet clirojne granula të cilat përmbajnë proteina speciale të quajtura “faktoret e rritjes” ( Groth factor). Këto proteina nëpermjet një serie procesesh biokimike komplekse, aktivizojnë funksionin e riparimit të indeve.
Ndër faktorët e rritjes të cliruar të cilëve ju njihet mekanizmi I veprimit numërohen:
Reglarea Regullimi rritjes celulare dhe ndarja e tyre,
Rigjenerimi I indeve dhe diferencimi qelizor,Indukton
Formimin e eneve të gjakut,
Faktori angjiogjenik dhe rritja e permeabilitetit kapilarë
Factorul angiogen și mărirea permeabilității capilară, Proliferimi dhe mobiliteti I firbroblasteve dhe keratinociteve, Favorizimi I riepitelimit dhe rritja e indeve të granulimit indukton formimin e kockave dhe kartilazheve të
Adezioni, rritja , migrimi dhe diferencimi qelizave.
Po ashtu , ekzistojne dhjetra protein ate çliruara nëpermjet degranulimit plaketar, karakteristik e injoruar( neglizhuar) deri në present, sjellja e tyre bjokimike në riparimin e indeve.
.

Prandaj, koncentrati i trombociteve (PRP) është një derivat i gjakut, i marrë nga gjaku i plotë duke eleminuar qelizat e kuqe të gjakut dhe duke përqendruar fraksionin e trombociteve në nivelet 3 deri në 5 herë të nivelit bazë.
Efektiviteti i trajtimeve të koncentratit të trombociteve varet kryesisht nga përqendrimi i trombociteve dhe, rrjedhimisht, nga faktorët e rritjes. Këto proteina të veçanta veprojnë si ‘transmetues’ (kemotaktizëm) në procese të ndryshme biologjike; ato janë bashkë-përgjegjëse për përhapjen, diferencimin dhe morfogjenezën e indeve, duke funksionuar si pjesë e mekanizmave të sistemeve autokrine, parakrine dhe endokrine.

Si përfitohet

Sistemi Plasmo lift dhe variantet e tij kanë bërë të mundur marrjen e koncentrateve të lëngët të trombociteve dhe formës së tyre të koaguluar autologe (mpiksje / membrana), me një përqendrim të lartë të trombociteve dhe një përqendrim të lartë ose të ulët të qelizave të bardha të gjakut, për përdorim të menjëhershëm në disa sektorë të mjekësisë rigjeneruese.

DispozitivI

Sistemi i prodhimit të koncentratit të trombociteve bazohet praktikisht në ndarjen e fraksioneve të ndryshme që përbëjnë gjakun, me centrifugim, duke rikuperuar fraksionin e pasur me trombocite.
Gjaku i plotë mblidhet duke përdorur një sistem tipi
Vacutainer® mblidhet në një tub qelqi që përmban një antikoagulant me bazë citrate (ACD-A: Tretësira e dekstrozës së citratit antikoagulant, tretësira A, USP) dhe një polimer special, biologjikisht inert, që ndan me një densitet të përcaktuar dhe sjellje tiksotropike. Kur një fushë force centrifugale aplikohet në epruvetën, fazat do të formohen sipas një gradienti të densitetit. Për shkak të karakteristikave të tij fiziko-kimike, polimeri ndarës do të pozicionohet në ndërfaqen midis qelizave të kuqe të gjakut dhe trombociteve, duke lejuar kështu, në fund të procesit të centrifugimit, një korrje të lehtë të fazës së pasur me trombocite.
Sistemi është i pajisur me një provëz të dytë që përmban një zgjidhje të klorurit të kalciumit i cili lejon formimin, nëse dëshironi, të fazës së koaguluar.
Mund të ketë gjithashtu një filtër që çon në një reduktim drastik të qelizave të bardha të gjakut, duke lënë një fazë të pasur me trombocite, por me një numër fiziologjik të qelizave të bardha të gjakut.
Konfigurimet e ndryshme të produktit përmbajnë aksesorët (seti i korrjes, mistri, ena e transferimit, gjilpërat, etj.) Që do të përdoren për përgatitjen e koncentratit të trombociteve.

Perdorimi Klinik
Tratjtimi me PRP
PRP, e administruar në vend në vendin e dëmtimit, aktivizon funksionet biologjike që promovojnë rigjenerimin dhe riparimin e indeve dhe ka një efekt të fortë anti-inflamator.

Semundjet për të cilat rekomandohet trajtimi me PRP:
ORTOPEDIKE
Në këtë sektor të mjekësisë, PRP ka një përdorim të gjerë dhe një mundësi të madhe suksesi, përmes infiltrimeve lokale. Përdoret për:
• Osteoartriti
• Dëmtimi i kërcit
• Lëndimet e meniskut
• Inflamacion akut i tendinave dhe ligamenteve
• Tendinopatia kronike.
• Lëndimet e tendinave dhe ligamenteve
• Lëndime të vogla të muskujve
• Riparimi i frakturave
• Nekroza e indit kockor
• Konsolidimi i indeve në rast të aplikimit të protezës

Fig.3 Disa zona anatomike në të cilat tregohet përdorimi i PRP në ortopedi

MJEKSIA SPORTIVE
Avantazhet e metodës PLASMOGEL në mjekësinë sportive:
• methodshtë një metodë e sigurt që nuk shkakton alergji, refuzime dhe efekte anësore
• Procedura është atraumatike dhe nuk kërkon një periudhë shërimi
• Mund të kombinohet me metoda klasike të trajtimit
Indikacionet për përdorim në mjekësinë sportive: Kontuzionet, zhvendosjet, ndrydhjet, patologjia e tendinit (tendinopatitë), këputjet e ligamenteve, dëmtimet e indeve të muskujve, frakturat.

TRIKOLOGJIA
Në këtë sektor, PRP është aktualisht trajtimi më i vlefshëm dhe modern për alopecinë, androgjenetikën dhe humbjen e flokëve tek gratë dhe burrat.
A B C

MJEKSIA ESTETIKE
FIK. 4
Mikroinjeksione me PRP me një gjilpërë 30 matës në zonat e prekura.
a) i patrajtuar;
b) pas 1 trajtimi;
c) pas tre trajtimeve.

PRP përdoret gjithashtu për të korrigjuar papërsosmëritë në fytyrë dhe qafë duke rritur prodhimin e kolagjenit; përdoret individualisht ose në kombinim me qelizat burimore mesenkimale të marra nga dhjami i barkut, gjë që u jep atyre rritje shtesë dhe kapacitet shartimi. Kohët e fundit, PRP përdoret për të zmadhuar gjinjtë dhe muskujt gluteal.


FIK. 5 Infiltrime me PRP: A) para dhe B) pas 1 trajtimi


FIK. 6 Mastoplastikë shtesë e marrë me teknikat e kirurgjisë rigjeneruese: yndyra autologjike e shtuar në PRP

.
PRP përdoret gjithashtu në trajtimin e ulcerave diabetike, vaskulare, venoze dhe limfatike, plagëve të shtratit dhe në të gjitha operacionet për të cilat dëshirohet të përshpejtohen proceset e riparimit të indeve.


FIK. 7
a) Ulçera diabetike e këmbës para trajtimit. (b) Pas një takimi me PRP.
(c) Ulçera pas 2 seancash me PRP.
(d) Ulçera u mbyll plotësisht pas 4 seancave me PRP

STOMATOLOGIE

PRP përdoret në implantologji, në heqjen e kisteve nofullës dhe në apektektominë (trajtimi i granulomave të dhëmbëve), në kirurgjinë parodontale, në rritjen e sinusit nofull, në subjektet me defekte të dhëmbëzimit. Në këtë fushë të aplikimit, forma e xhelit përdoret përgjithësisht, duke u plotësuar, aty ku është e nevojshme, me kocka me origjinë sintetike (trikalcium beta-fosfat, hidroksiapatit, etj.).


FIK. 8
Futja e PRP -së të xheluar e plotësuar me kocka sintetike në një qese parodontale
FIK. 9
Implant implant dentar i mangët, i ngurtësuar me PRP të xheluar dhe i plotësuar me kocka sintetike

OFTALMOLOGJI
PRP përdoret në ndërhyrjet e vrimave makulare për të nxitur një stimul rigjenerues në vend të lëndimit, përfshirë për pacientët me ulcera të shkaktuara nga keratiti traumatik.


FIK. 10
(a, b) Pacienti me ulçerë latente pas keratoplastikës dhe para trajtimit. (c, d). I njëjti pacient pas trajtimit me plazmë të pasur me trombocite.

GINECOLOGJI
Trajtimi me Plasmogel PRP (Terapia Vampire Vaginale) rekomandohet nëse doni të:
• Rritja e orgazmës – injektimi i klitorisit ose pikës G
• Trajtimi i dhimbjeve gjatë marrëdhënieve seksuale dhe përmirësimi i marrëdhënieve intime dhe ndjeshmërisë gjenitale
• Trajtimi i plagëve, për shembull pas lindjes natyrale ose pas prerjes cezariane
• Çrregullime të përsëritura të florës vaginale, siç është kandidiaza e përsëritur
trajtim
• Rritja e buzëve
• Trajtimi i atrofisë vaginale – thatësi ose kruajtje (kruajtje) në menopauzë
• Ndihmon në trajtimin e mosmbajtjes urinare të shkallës së ulët, dhimbjes urinare dhe cistitit të përsëritur (urinim i dhimbshëm, i shpeshtë)
• Trajtimi i likenit vulvo-vaginal • Trajtimi i ektopisë së qafës së mitrës
• Përmirësimi i cilësisë së endometriumit dhe rritja e normës së shtatzënisë (përmirësimi i pjellorisë spontane ose IVF)

METODAT E ADMINISTRIMIT

Pas marrjes së PRP, mjeku përgatit një fushë sterile dhe kryen infiltrimin duke përdorur një shiringë të zakonshme, të pajisur me një gjilpërë me madhësinë dhe trashësinë e duhur për zonën që do të infiltrohet.
Nëse përdoret forma e xheluar, mjeku do të vendosë membranën e mpiksjes / trombociteve në vendin e zgjedhur me mundësinë e qepjes së mpiksjes.

EFEKTET ANËSORE
PRP është një produkt gjaku autolog. Prandaj, rreziku i reaksioneve alergjike është zero.

PRP Plasmogel mund të përdoret me sukses në kombinim me mesoterapinë e injektueshme RRS Aesthetic Dermal, Jalupro Biorevitalization dhe produktet e kolagjenit Guna. PRP Plasmogel është një plazmë e pasur me trombocite që ndihmon në stimulimin e faktorëve të rritjes. Si rezultat, prodhimi i indeve të reja stimulohet. PRP aplikohet në: dermatoestetikë, stomatologji, ortopedi, traumatologji, rimëkëmbje mjekësore, gjinekologji, trikologji, kirurgji të përgjithshme dhe kirurgji maksilofaciale.
RRS Aesthetic Dermal është një gamë e gjerë e mesoterapisë së fytyrës dhe trupit që mund të kombinohet në të njëjtën sesion ose veçmas me PRP Plasmogel, për një efekt më të theksuar dhe të qëndrueshëm.
Produktet Guna janë produkte homeopatike të bazuara në kolagjen, të përdorura në traumatologji, ortopedi dhe dermatoestetikë. Protokollet e kombinuara të trajtimit me PRP Plasmogel mund të kryhen njëkohësisht ose veç e veç.
Gama e biorevitalizimit Jalupro përbëhet nga aminoacidet dhe acidi hialuronik, të përdorura për të biorevitalizuar lëkurën. Në kombinim me Plasmogel PRP, do të merren rezultate shumë më komplekse.

International Dermatology Conference

International Dermatology Conference

Kam kënaqësinë të ndaj me ju ftesën për bashkë-drejtuese (#co_chair_person) në konferencë dermatologjike ndërkombëtare, po ashtu e ftuar dhe si folëse kryesor në prezantimin aknea severe. Protokollim në trajtimin e aknes dhe trajtimin e shenjave të aknes shpejt me rezultate për kohë të gjatë.

We warmly welcome our honorable CO-CHAIR PERSON of the conference. Sever acne, My Own Protocol for Fast and Long Lasting Results in Acne and Acne Scars Treatment.

Vitaminat qe duhen patjeter

Të dashur miq dhe pacient ju njoftojmë se në numrin e nesërm të gazetës supershëndeti kemi një artikull përmbledhës për vitaminat, sidomos ato të cilat influencojnë direkt në shëndetin e lëkurës flokëve thonjve dhe atyre me veprim kundërplakjes. Më me detaje për cdo vitaminë do shkruajmë në numrat pasardhës. Po ashtu kemi nderin të jemi pjese e grupit të mjekëve shkrimet e të cilevë krijojnë përmbajtjen e këtij numri të gazetessupershendeti e cila nga nesër fillon shpërndarjen për herë të parë në Kosovë .